fallback

С. Глосов: Дефицит на кадри в строителството бави изпълнението на европрограми

Нискоквалифицирани кадри застрашават качеството на извършените работи, твърди почетният председател на Камарата на строителите в България

08:41 | 16.02.17 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Заради сериозен дефицит от квалифицирани и неквалифицирани кадри има опасност от забавяне на проекти по европрограми и по националната програма за саниране на многофамилни жилищни сгради, застрашено е и качеството на изпълнението им. Това заяви в интервю за БТА почетният председател на Камарата на строителите в България Светослав Глосов. 

По думите му в момента, независимо от това, че не е активен строителен сезон, остро се чувства дефицит на кадри. Той допълни, че след няколко месеца този проблем ще се почувства особено остро.

„Всеки, който може да държи мистрията и да лепи топлоизолация, е в санирането. Сега в този сектори работят голям процент неквалифицирани хора. През лятото, когато се очаква да стартират проектите по европейски програми, ще се окаже, че недостигът на кадри ще бъде не по-малко от 30 - 40 на сто“, прогнозира почетният председател на Камарата. 

Глосов отбеляза още, че поради обхвата на Националната програма за саниране на жилищни сгради и многото обекти, започнати наведнъж, при необходимост от 30 - 40 човека на строеж, се оказва, че работят само нискоквалифицирани работници.

Според него това поставя под въпрос качеството на извършените работи, което може да се изрази в използване на неподходящи лепила, неправилен начин на разположение на изолационните плоскости или дюбелиране, а всичко това може да доведе до отлепване на цели фасади, каквито случаи има вече в частни обекти, извън тези по програмата за саниране. 

Камарата на строителите е създала специална фирма, която се занимава с организацията на обучението на кадри. Проблемът обаче е, че всички, които минат през такива курсове и получат сертификат, се насочват в чужбина, разказва Глосов. "Съвместно с германската строителна камара и социалното министерството обучихме безработни младежи, които стажуваха в Германия, получиха и езиково обучение и, от всички, само един човек се върна в България", каза експертът. 

Обучителната програма на камарата стартира миналата година, като над 300 - 400 човека са били обучени по нея. Петдесет на сто от разходите по обучението са от бюджета на Камарата, а другата половина от разходите са за сметка на фирмите или от обучаващия се.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:04 | 14.09.22 г.
fallback